Nápověda

Zde naleznete odpovědi na nejčastěji kladené otázky a zároveň by vám náš návod měl pomoci se základní orientací v systému.

 

Pokud se Vám úvodní stránka nezobrazuje korektně, jedná se o chybu prohlížeče, zejména Internet Exploreru. Můžete to být nainstalovanou starou verzí prohlížeče, případně jeho nastavením. Zobrazení náhledů návrhů technických norem je již v pořádku. 

 

 

Jak začít

Na úvodní stránce vyberte odkaz ‚Registrovat‘ a postupujte podle pokynů. Povinná pole jsou označena hvězdičkou.

 

 

Po vyplnění registračních údajů Vám do e-mailu přijde zpráva s heslem a aktivačním odkazem. Až se poprvé přihlásíte, můžete přidělené heslo změnit v nastavení svého účtu.

 

Aktualizace účtu

Tato funkce vám umožňuje aktualizovat zadané údaje, změnit heslo nebo změnit a nově nastavit volby pro informační e-maily ze Systému veřejného připomínkování návrhů technických norem.

 

 

Nalezení návrhu technické normy

Pokud hledáte konkrétní návrh technické normy, využijte pole pro hledání na úvodní stránce – zadejte označení dokumentu.

Pokud si nejste jisti přesným označením, můžete také hledat podle klíčových slov, názvů, nebo oblastí zaměření. Ve spodní části stránky jsou přímé odkazy na návrhy technických norem, které jsou nejvíc navštěvované nebo  je u nich nejvíce připomínek.

Procházení textu návrhu technické normy je velmi snadné. Pokud to zdrojový dokument umožňoval, uveřejnili jsme text návrhu technické normy tak, aby byl snadno čitelný v prohlížeči. V ostatních případech jsou dokumenty ve formátu pdf a jsou stažitelné.

 

 

Sdílení

Návrhy technických norem nemusíte jen číst a připomínkovat. Můžete na ně také upozornit své kolegy a přátele.

U samotného detailu návrhu technické normy použijte volbu ‚Sdílet‘ a pak postupujte podle instrukcí.

 

 

Připomínkování

Připomínkovat návrhy technických norem můžete také velmi snadno. Pokud to systém umožňuje, můžete pro připomínkování jednotlivých konkrétních částí návrhu použít formulář na příslušné stránce, u formátu pdf je možno využít pouze formulář u detailu návrhu.

 

 

» připomínky ostatních uživatelů pro vás nejsou viditelné; pouze podle čísla u oranžové bubliny poznáte, že již byla nějaká připomínka zaslána;

» po vepsání připomínky a navrhované změny klikněte na tlačítko ‚Odeslat připomínku‘. Odesláním souhlasíte s ‚Podmínkami používání‘;

» pokud si nejste jisti svou připomínkou, můžete ji před odesláním pouze uložit (volba Uložit připomínku). K takto uložené připomínce se můžete vracet a editovat ji. Jak jednou připomínku odešlete, již ji nelze měnit;

» připomínky s neslušným nebo jinak nepřípustným obsahem (viz ‚Podmínky používání‘) nebudou brány na vědomí;

» připomínky můžete zanechávat v českém i anglickém jazyce. Preferujeme jazyk český.

 

Pole ‚Druh připomínky‘ slouží ke zpřesnění vaší připomínky:

► Obecná – připomínka k celému dokumentu.

► Ediční – připomínky k chybám, překlepům nebo jiným edičním chybám, které však neovlivní technický obsah dokumentu.

► Technická – připomínka, která se vztahuje k technickému obsahu návrhu normy.

 

 

Pole ‚Připomínka jménem‘ se vztahuje k případu, kdy dokument připomínkujete jménem firmy, nějaké organizace, oborového nebo zájmového sdružení, atd.

 

V okamžiku, kdy u konkrétního návrhu technické normy uběhne doba určená k jeho veřejnému připomínkování, bude dokument uzavřen a již dále nebude možné jej prostřednictvím systému připomínkovat ani do něj nahlédnout. Zpracování a uplatnění shromážděných připomínek je odpovědností ÚNMZ jako Národního normalizačního orgánu ČR a řídí se příslušnými pravidly a metodickými pokyny.

ÚNMZ může uživatele v některých případech kontaktovat prostřednictvím registrované e-mailové adresy pro vyjasnění a upřesnění zaslané připomínky.

 

 

Pokud máte nějaké další dotazy, kontaktujte nás na adrese revo@unmz.cz.

Dotazy na svůj účet nebo problémy s přihlášením hlaste na adrese: uzivatele.revo@unmz.cz